Paracetamol osim bola umanjuje i empatiju?

Istraživači sa Državnog Univerziteta u Ohaju su dokazali da paracetamol ne samo što ublažava bol, već i umanjuje osećaj empatije za druge osobe koje trpe bol. Naime, prema rezultatima nedavno objavljene studije,  ovaj često upotrebljavani lek može znatno redukovati indivisualnu sposobnost doživljaja tuđe patnje i bola. Paracetamol je aktivni sastojak više od 600 različitih preparata za tretman bola i povišene temperature, što ga čini jednim od najčešće korišćenih analgoantipiretika u svetu, i lekova u humanoj medicine uopšte.

Paracetamol je derivat fenacetina, leka koji je još davne 1877. godine otkriven u SAD, ali je njegova primena obustavljena posle II svetskog rata zbog potencijalnih teških neželjenih efekata (maligna nekroza jetre). Za razliku od fenacetina, paracetamol predstavlja relativno bezbedan preparat koji veoma retko izaziva prolazne i blage neželjene efekte u terapijskim dozama, što ga je i učinilo jednim od najpopularnijih analgoantipiretika u čitavom svetu, pa i SAD, gde poslednje procene govore da 23% (52 miliona ljudi) svake sedmice koristi preparate koji ga sadrže.

Uprkos dugoj tradiciji korišćenja, dejstva paracetamola još nisu u potpunosti istražena. Naučnici su poslednjih godina sprovodili različita istraživanja o potencijalnim korisnim i neželjenim farmakološkim efektima paracetamola, te su tako u jednoj od studija (Univerzitet u Kentakiju) otkrili da ovaj lek ne deluje samo na otklanjanje fizičkog doživljaja bola, već ima uticaja i na smanjenje ili otklanjanje duševnog bola i patnje nastale zbog socijalne neprilagođenosti i odbijanja. Druga studija, koju su sproveli naučnici sa Državnog Univerziteta u Ohaju i koja je objavljena u junu 2015. godine, govori o uticaju paracetamola na psihofizičke sposobnosti i reagovanje osoba koje ga uzimaju na dejstvo različitih stimulusa iz spoljašnje sredine. Možemo reći da i trenutna studija koju sprovodi isti tim naučnika u Ohaju najvećim delom prati senzacionalističke trendove prethodno pomenutih, budući da su istraživači došli do još jednog interesantnog otkrića – paracetamol utiče na sposobnost saosećanja sa bolom i problemima drugih osoba (empatiju).

Istraživanje je uključilo 80 ispitanika podeljenih u dve grupe, od kojih je u jednoj primenjivan preparat koji sadrži 1 gram paracetamola, dok su pripadnici druge grupe dobijali placebo. Ispitanicima su nakon sat vremena date na čitanje kartke priče o tragičnim događajima i bolnim iskustvima drugih osoba, da bi potom od njih bilo zahtevano da procene stepen njihovog fizičkog ili duševnog bola. Analizirajući dobijene odgovore, naučnici su zaključili da je u grupi ispitanika tretiranih paracetamolom bila značajno smanjena mogućnost doživljaja saosećanja za bol i patnju drugih osoba. Iako se još uvek ne zna sa sigurnošću šta je do toga dovelo, očigledno je da je glavni “krivac” za to bio paracetamol, budući da sniženje empatskih potencijala ispitanika nije zabeleženo u kontrolnoj grupi. Ovu pojavu naučnici objašnjavaju deprimiranjem delova CNS koji su uključeni istovremeno i u doživljaj sopstvenog, ali  i bola, patnje i tuge druge osobe, što je u nekim ranijim istraživanjima potvrđeno snimanjem skenerom, a na koje paracetamol prevashodno deluje.

Budući da je empatija jedno od osnovnih ljudskih osećanja potrebnih za socijalno funkcionisanje, dobijeni rezultati istraživanja, prema proceni naučnika, mogu značajno uticati na stručne stavove o upotrebi ovog preparata i smanjenje masovnosti njegove primene, naročito ako se uzme u obzir broj osoba koji ga često, ili čak svakodnevno primenjuju.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com